Sesja o walce duchowej miała miejsce w Domu Rekolekcyjnym OO. Jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach w dniach od 7 do 9 lutego 2014. Oparta była o tekst św. Pawła z Listu do Efezjan 6, 11-19. Złożyło się na nią pięć konferencji i odpowiedzi na pytania. W sali, w której się odbywały, na ścianie wisi załączony tu obraz Maurycego Retzscha: "Gra szatana o duszę człowieka", który oddaje w pewnym stopniu treść sesji. Komentarz do tego obrazu znajduje się poniżej. Konferencje i odpowiedzi na pytania w formacie mp3 są do pobrania pod poniższymi linkami:

Konferencja I - "Nie toczymy walki przeciw krwi i ciału..."

Konferencja II - "Lecz przeciw rządcom świata ciemności..."

Konferencja III - "Przepasani prawdą i w pancerzu sprawiedliwości..."

Konferencja IV - "Z tarczą wiary i mieczem ducha..."

Konferencja V - "Modlitwa i czujność"

Pytania i odpowiedzi I

Pytania i odpowiedzi II

            M. Retzsch, Gra szatana o duszę człowieka

 

 

Kartki z tym obrazem i komentarzem do niego są dostępne w domu rekolekcyjnym w Czechowicach-Dziedzicach.

 

Oto treść komentarza:

“Gra szatana z człowiekiem o duszę”
Maurycy Retzsch, Drezno (ur. 1779, zm. 1857)

Powyższy obraz jest alegorią. Artysta przedstawia nam grę w szachy. Nie jest to jednak zwykła gra. Szachownica leży na sarkofagu grobowym, co daje przeczucie wagi gry – “na śmierć i życie”. Ze sklepienia zwieszają się dwa smoki, śledzące jej przebieg, gotowe rzucić się na ofiarę... Przystojny młodzieniec oparł swą kędzierzawą głowę na ręce i pogrążył się zupełnie – w nierównej walce.
Naprzeciw niego szatan, Książe ciemności. Lew, na oparciu jego krzesła, trzymający łapę na trupiej czaszce, odsłania jego zamiary – “jak lew ryczący krąży, szukając kogo by pożreć”. Z jego twarzy przebija chytrość, pycha i okrucieństwo, a szyderczy uśmiech zdradza przeczucie zwycięstwa.
W głębi, pomiędzy grającymi, świetlista postać anioła stróża młodzieńca.
Gra jeszcze nie jest zakończona…

Figurka, okryta płaszczem, po stronie szatana to czarny król-szatan. Jego wojsko idzie odważnie do ataku. Czarna królowa to zmysłowość – piękna postać kobieca trzymająca w ręku czarę rozkoszy. Oficerowie to grzechy. Tuż przed królem stoi niedowiarstwo, depczące krzyż. Obłuda, z kocią głową, w prawej ręce trzyma nóż za plecami a lewą bije się w piersi. Pycha, podobna do pawia, kroczy dumnie z koroną na głowie, z rozłożonymi małymi skrzydełkami. W ręku trzyma worek z pieniędzmi i wydyma swą pierś pokrytą orderami. Po prawej stronie królowej, ze skrzynką pieniędzy pod pachą, gryzie swą własną rękę skąpstwo i zazdrość. Dalej – lenistwo podobne do ociężałej świni, siedzi na pniu ze zwieszonymi do ziemi rękoma. Poza szachownicą namiętność zwyciężona przez młodzieńca – gniew – pod postacią napuszonego indyka, pokrytego kolcami. Czarne małe figurki oznaczają wątpliwości o rzeczach wiary, którymi szatan trapi młodzieńca.

Po stronie młodzieńca (białe figurki) jego dusza w postaci króla ze skrzydełkami. Biała królowa to religia – najpotężniejsza opiekunka duszy. Postać pełna majestatu z wielkimi skrzydłami i krzyżem w ręce. Oficerami są prawda, z tarczą i pochodnią, (po prawej stronie króla) oraz nadzieja – z kotwicą. Poza planszą, w posiadaniu szatana: pokora, ubogo ubrana z torbą przez ramię, niewinność pod postacią chłopca, wyciągającego z ufnością rękę oraz miłość – dwoje dzieci obok siebie z gwiazdą między główkami.
Szatan odebrał młodzieńcowi również pokój (figurka z liściem palmowym w dłoni) i trzyma go w kościstych palcach…
Zmysłowość, niedowiarstwo i złe myśli pod postacią czarnych skrzydlatych potworków, atakują zaciekle religię, która stoi w postawie obronnej przed duszą.
Ornamentacja sarkofagu potęguje jeszcze bardziej klimat walki. Postać kobiety, zakrywającej twarz oznacza wyrzuty sumienia. Pająk, wychodzący z trumny oznacza śmierć, pokrywającą wszystko pleśnią i zgnilizną jak sieć pajęczą.